Maailma väikseim auto
Maailma väikseim auto

Maailma väikseim auto

Kas olete kunagi mõelnud, milline näeb välja maailma väikseim auto, mitu inimest sinna mahub ning kas seda jaksaks ka sülle võtta?

Automaailma ajaloo väikseim masstoodanguga sõiduk tuli konveierilt maha 1962. aastal, milleks oli Peel P50. See “kääbusauto” on 1,4 meetrit pikk ja kõigest meeter lai.

Kust tuli idee leiutada maailma väikseim auto?

Leiutajalt Cyril Cannell-lt tuli idee luua selline mikroauto, mis suudaks sõita kuni 65 kilomeetrit tunnis ja oleks võimalikult väike ning kuhu mahuks ainult üks inimene. Cyril Cannell valis maailma väikseima auto mootoriks eriti tagasihoidliku mopeedimootori. Masinat tootis aastatel 1962-1965 Mani saarel Peel Engineering Company. Kuuekümnendatel aastatel maksis Peel P50 Inglismaal 189 naela.

Millised on Peel P50 omadused?

Maailma väiksemal autol on 3 ratast, üks uks, üks esituli ning korpuse materjaliks klaaskiud. Tagumine käik masinal puudub, mille asemel on hoopis käepide tagaosas, millega saab käsitsi vajadusel masinat manööverdada. Masin, mis on vaid külmkapi suurune, kaalub ainult 59 kilogrammi. 100 kilomeetri kohta on kütusekulu 2,8 liitrit ning maksimaalne kiirus 61 km/h, mis sõltub siiski ka inimese kaalust. Peel P50 on 4,5-hobujõuline ning varustatud ühe silindri ja kahetaktilise mootoriga, töömahuga 49cm3. Masinal on kõigi kolme ratta trummelpidurid ja manuaalkäigukast, mis on 3-kiiruseline.
Juba üle 55 aasta on Peel P50 hoidnud maailma väikseima auto tiitlit. 2020. aastal sisepõlemismootoriga autodega lõpparve teinud ja ainult elektriautodele üle läinud Smart on kõige väiksem hetkel toodetavatest seeriaautodest, mis on 2,5 meetri pikkune.

Kahjuks ei läinud “kääbusauto” kunagi masstarbimisse ning seetõttu lõpetati ka auto tootmine. Aastal 2010 sai Peel P50 ka Guinessi rekordite raamatusse kui maailma kõige väiksem seeriaauto.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Pin-up tüdruk

Pin-up tüdruk

Raili Roosmaa
Raili Roosmaa
22/02/2022
Pin-up stiili ajaloost Pin-up-i tüdruk ja stiil olid eriti menukad eelmisel sajandil, mil tähelepanu äratasid võrgutavalt seksikad, kuid...
Hobiautod kevadeks välja!

Hobiautod kevadeks välja!

Raili Roosmaa
Raili Roosmaa
25/01/2022
Tänavapilti jälgides jääb mulje, et hobiautodega tegelemine muutub aastatega aina populaarsemaks. Nagu mootorrattadki, on pilkupüüdvad hobiautod meie teedel...
Mida teha vana autoga?

Mida teha vana autoga?

Raili Roosmaa
Raili Roosmaa
22/12/2021
Kindlasti olete märganud aedlinnades ja üldises linnapildis hoovi, aianurka või kortermaja lähedusse lagunema jäetud vanasid autosid. Tihtipeale on...
Meilt leiad laia valiku hobiautosid, pulmaautosid, väikebusse külaliste transpordiks näiteks pulmakülalistele või tüdrukuteõhtuteks ning lihtsalt erilisi autosid kõiksugu erinevateks sündmusteks.
UUNIKUM OÜ © 2023. Kõik õigused kaitstud. Privaatsuspoliitika